Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać i tworzyć…

13 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona obchodom 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Część artystyczną przygotowali uczniowie klas Va,V b i VI pod kierunkiem Pani Małgorzaty Koterli, a piękną dekorację przygotowały Pani Anna Klimek, Lidia Duda i Jolanta Ziółkowska.
Mottem przewodnim tegorocznej uroczystości był cytat Jana Pawła II: „Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać i tworzyć„. Człowieka jest łatwo zniewolić. To zniewolenie nie dotyczy tylko czasów wojny, kiedy tracimy kraj, dach nad głową, ograniczona zostaje nasza wolność słowa czy wyznania. Janowi Pawłowi II nie chodziło bowiem jedynie o wolność w znaczeniu terytorialnym. O więzienie zbudowane z murów i krat…Chodzi tu o zniewolenie przez grzech, kłamstwo czy używki, które powodują, ze tracimy wolną wolę, tracimy wolność wyboru.
Dzieci zaprezentowały utwory liryczne i scenki historyczne opowiadające o odwadze i poświęceniu wielu pokoleń Polaków. Łzy wzruszenia pojawiły się w oczach zgromadzonych, kiedy Władysław Karbownik po mistrzowsku zarecytował tekst Józefa Szczepańskiego Dziś idę walczyć – Mamo!
Cieszymy się, że występ młodych wykonawców, którzy włożyli wiele wysiłku w przygotowania, spotkał się z dużym aplauzem zarówno ze strony ich kolegów jak i nauczycieli, rodziców i zaproszonych gości.