KANDA DIA KINDZUNU

      Chcemy być apostołami pokoju. Takie hasło było przewodnią myślą tegorocznej kolędy misyjnej. To motywacja dla każdego z nas, by budować pokój wokół siebie w rodzinie, w szkole i wszędzie tam gdzie przebywam. Życzliwość, uśmiech, dobre słowo, pomoc, każdy gest dobroci, może sprawić, że będziemy apostołami pokoju wokół siebie. Tego uczył ks. Jan Czuba. Pracując na misjach w Kongu oddał życie za wartości w które wierzył i których uczył swoich parafian.

„W ten piękny czas, gdy myślimy o Bożych narodzinach,

od domu do domu niesiemy orędzie pokoju i miłości.

Świętej Rodziny szukamy w odwiedzanych rodzinach,

by z Jezusem, Maryją i Józefem uczyć się jedności.

To słowa, którymi każda grupa kolędników misyjnych witała kolejne rodziny w domach naszej parafii. Drodzy uczniowie, rodzice i nauczyciele BARDZO DZIĘKUJĘ za zaangażowanie, poświęcony czas i włożone serce w dzieło kolędowania misyjnego. Nasza szkoła po raz 17-sty brała udział w diecezjalnej akcji kolędników misyjnych. Do kolędy misyjnej zgłosiło się 84 uczniów naszej szkoły, by podjąć trud kolędowania w okresie świątecznym. Tradycyjnie rozpoczęliśmy od udziału we Mszy Świętej 26.12.2023 r. o godz.11.00 na której odbyło się uroczyste rozesłanie kolędników misyjnych.. Następnie udaliśmy się z kolędą do naszych księży, gdzie jedna z grup  przedstawiła krótki program kolędniczy, zostawiając symboliczną pamiątkę jako dar serca od dzieci z krajów misyjnych.

         Niosąc radość z narodzenia Pana Jezusa, śpiewając kolędy oraz przedstawiając krótką scenkę o sytuacji naszych rówieśników z krajów misyjnych – odwiedziliśmy blisko 500 rodzin naszej parafii. Wszyscy podkreślali życzliwość gospodarzy i ich otwarte serca na los naszych rówieśników z krajów misyjnych .  Gospodarze bardzo życzliwie nas przyjmowali niejednokrotnie częstując nas ciepłym posiłkiem, różnymi smakołykami, owocami, słodyczami. DZIĘKUJEMY!!! Przypomnijmy, iż 84 uczniów naszej szkoły tworzyło 15 grup kolędniczych, a z pomocą przyszli nam również uczniowie szkoły w Gródku i Przydonicy należący do parafii Podole tworząc 3 grupy kolędników.

         SERDECZNE PODZIĘKOWANIA wszystkim, którzy po raz kolejny, bądź po raz pierwszy włączyli się w akcję kolędowania misyjnego – UCZNIOM, NAUCZYCIELOM, RODZICOM, opiekunom grup kolędniczych, którzy nie szczędzili wolnego czasu w przygotowaniu Was do kolędowania, by potem wspólnie odwiedzać rodziny naszej parafii. Dzięki Waszemu zaangażowaniu i wielkiej wrażliwości gospodarzy na trudny los dzieci w krajach misyjnych udało się zebrać kwotę 21720 zł, która została przekazana do Wydziału Misyjnego w Tarnowie i wesprze projekty związane z pracą misjonarzy w Republice Środkowoafrykańskiej, Republice Konga, Kamerunie, Tanzanii, Boliwii i  Kazachstanie.  Z zebranych funduszy sfinansowane zostanie dożywianie dzieci, budowa i wyposażenie sal lekcyjnych, utrzymanie nauczycieli i formacja katechistów w placówkach prowadzonych przez tarnowskich misjonarzy. Ponadto wszyscy będą mogli wesprzeć ogólnopolski cel Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, jakim jest pomoc dzieciom w Kolumbii.

         Dnia 13 stycznia 2024 roku 37 uczniów naszej szkoły wzięło udział w XXIV diecezjalnym spotkaniu kolędników misyjnych w Męcinie. Ponad tysiąc dzieci, młodych, w barwnych strojach kolędniczych, wraz z opiekunami i duszpasterzami zgromadziło się w miejscowym kościele parafialnym. Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Jeż. Biskup tarnowski podkreślił w homilii, że jesteśmy powoływani, abyśmy głosili Ewangelię i pozostawiali w naszym życiu trwały ślad obecności Chrystusa. Zachęcał, żeby mieć takie pragnienie, by zostawić w życiu innych ludzi jak najwięcej śladów czynionego przez nas dobra. Jak dodał, dzieje się tak dzięki kolędzie misyjnej:

 — Pozostawiacie wiele dobrych śladów, najpierw w sobie samych, ponieważ dobro, które czynicie sprawia, że wy sami stajecie się lepsi, bardziej wrażliwi na innych. Pozostawiacie dobry ślad w ludziach, których odwiedzacie podczas kolędy, inspirujecie innych do modlitwy i pomocy misjom. Kolędując po domach, odbywacie swoistego rodzaju wyprawę misyjną, bo głosicie Jezusa Chrystusa. Ponadto pozostawiacie dobry ślad w mieszkańcach krajów misyjnych, ponieważ otrzymują oni konkretną pomoc, doświadczają konkretnego dobra. Serdeczne podziękowania za zorganizowanie wyjazdu do Męciny dla Pani Bożeny Kafel, Pani Bogumiły Turczyńskiej, Pani Małgorzaty Sarota i dla naszego kierowcy Pana Krzysztofa Saroty.

         Na koniec chciałbym Was zachęcić do codziennej modlitwy w intencji misjonarzy i dzieci z krajów misyjnych. Chociażby jedno codzienne „Zdrowaś Maryjo ” . Niech cały rok trwa nasza troska, by dzieci całego świata mogły poznać Pana Jezusa i by mogło im się żyć lepiej, by wszędzie zapanował pokój. Niech słowa Pana Jezusa„Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”(Mt 25,40) będą zachętą do codziennego czynienia dobra wokół nas. Bądźmy APOSTOŁAMI POKOJU każdego dnia. Jeszcze raz wszystkim SERDECZNIE DZIĘKUJĘ za zaangażowanie i poświęcony czas, a już za niecały rok następne 18-ste kolędowanie 🙂

Wiesław Rębiasz

„Dobiegło już końca nasze kolędowanie.

Ta pamiątka mała od nas niech z wami zostanie.

Bóg wam zapłać, że misyjne potrzeby wspieracie.

A jak Bóg da, to za roczek znowu nas spotkacie.”