„Niech Wam Jezus wynagrodzi wszystko co czynicie……..”

To słowa, którymi  każda grupa kolędników misyjnych dziękowała za życzliwość i ofiarę złożoną przez gospodarzy dla dzieci z krajów misyjnych. Tymi słowami również Wam – drodzy uczniowie, rodzice i nauczyciele BARDZO DZIĘKUJĘ za zaangażowanie, poświęcony czas  i włożone serce w dzieło kolędowania misyjnego . Dziękuję Pani Jadwidze Salamon, która przekazała materiał na stroje dla Azjatów oraz Paniom: Helenie Jasztal, Teresie Kołodziej, Halinie Matusik, Katarzynie Matusik , które szyły stroje, a także Pani Lidii Duda, która zakupiła 10 pięknych kapeluszów dla azjatów, z  pieniążków uzyskanych z ubiegłorocznych Jasełek. Serdeczne podziękowania dla Pana Krzysztofa Saroty i rodziców, którzy pomagali rozwozić kolędników w różne strony parafii. Wszystkim, którzy po raz kolejny pomagają w akcji kolędowania misyjnego serdecznie DZIĘKUJĘ. Dziękuję również tym, którzy w okresie Adwentu podjęli codzienną modlitwę w intencji misjonarzy wspierając ich w tym czasie jednym dziesiątkiem różańca.

          Nasza szkoła już po raz 13-sty wzięła udział w akcji kolędowania misyjnego. A czy wiecie jakie były początki kolędowania w naszej szkole? Dnia 27 grudnia 2007 roku na kolędę wyruszyły 4 grupy kolędników misyjnych pod opieką Pani Bożeny Kafel, Pani Beaty Hołysz, Pani Lidii Duda i moją opieką. Kolęda kończyła się wtedy nawet o godzinie 20.00, a niektóre grupy kolędowały jeszcze na 2 dzień ….. a w tym roku w naszej szkole było 14 grup, a kolędowanie trwało najdłużej do godziny 14.00.  Do  kolędy misyjnej zgłosiło się 76 uczniów  naszej szkoły, by podjąć trud kolędowania w okresie świątecznym. Tradycyjnie rozpoczęliśmy od udziału we Mszy Świętej 26.12.2019 r. o godz.11.00 na której odbyło się uroczyste rozesłanie kolędników misyjnych. Po raz kolejny nasz parafianin Paweł Wolak, który ucząc się w naszej szkole również był kolędnikiem misyjnym, zaprosił orkiestrę w której gra, a która to pięknie śpiewała kolędy i pastorałki podczas Eucharystii. Następnie udaliśmy się z kolędą do naszych księży, gdzie wspólnie zaśpiewaliśmy kolędę „Dzisiaj w Betlejem”, a najmłodsza grupa z klasy I pod opieką Pani Małgorzaty Saroty, przedstawiła krótki program kolędniczy, zostawiając symboliczną pamiątkę  jako dar serca od dzieci z krajów misyjnych oraz błogosławieństwo kolędników pisząc na drzwiach plebani  słowa C+M+B 2019 tzn. Christus mansionem benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi) .

          Prawdziwe wyzwanie czekało jednak na nas już następnego dnia. O godz.9.00 spotkaliśmy się w szkole, gdzie przebrani w postacie Maryi, Józefa, Azjaty, Afrykańczyka oraz Latynosa  wyruszyliśmy wraz z opiekunami w różne strony parafii Podole. Chociaż tym razem pogoda nam nie dopisała, to wszyscy z wielkim zapałem wyruszyli w ustalone rejony naszej parafii. Gospodarze bardzo życzliwie nas przyjmowali niejednokrotnie częstując nas ciepłym posiłkiem, różnymi smakołykami, owocami, słodyczami, którymi to po zakończonej kolędzie następował sprawiedliwy podział 🙂 DZIĘKUJEMY!!! Cóż jeszcze dodać? Były wywrotki na trasie, spotkania z pieskami – czasem do głaskania, czasem do cichego wycofania się 🙂 Niektóre grupy nie szły zgodnie z mapą, dzięki czemu inne grupy miały mniej domów i wróciły wcześniej do domów 😉 Warto wspomnieć o bardzo dobrym zachowaniu 2 naszych grup kolędniczych, którym gospodarze ofiarowali pieniążki za ich wysiłek, ale ich decyzja była bardzo szybko podjęta, by nie brać pieniążków dla siebie, lecz również  ofiarować je do skarbonki. BRAWO !!!

          Niosąc radość z narodzenia Pana Jezusa, śpiewając kolędy oraz przedstawiając krótki program artystyczny o sytuacji naszych rówieśników z krajów misyjnych – odwiedziliśmy blisko  500 rodzin naszej parafii.  Wszyscy podkreślali życzliwość gospodarzy i ich otwarte serca na  los naszych rówieśników z krajów misyjnych . Przypomnijmy, iż 76 uczniów naszej szkoły tworzyło 14 grup kolędniczych, a z pomocą  przyszli nam również uczniowie szkoły w Gródku i Przydonicy  należący do parafii Podole tworząc  3 grupy kolędnicze. Naszym najmłodszym kolędnikiem, który niedawno skończył 6 lat był Karol Brzóska, uczeń klasy 0A przebrany za afrykańczyka pod opieką taty kolędował wraz z klasą VI B. BRAWO !!!

          SERDECZNE PODZIĘKOWANIA wszystkim, którzy po raz kolejny, bądź po raz pierwszy włączyli się w akcję kolędowania misyjnego – uczniom, nauczycielom, rodzicom, opiekunom grup kolędniczych, którzy nie szczędzili wolnego czasu w przygotowaniu Was do kolędowania, by potem wspólnie odwiedzać rodziny naszej parafii. Dzięki Waszemu zaangażowaniu i wielkiej wrażliwości gospodarzy na trudny los dzieci w krajach misyjnych udało się zebrać kwotę 15300 zł , która została przekazana do Wydziału Misyjnego w Tarnowie i wesprze wspomniane wcześniej projekty przygotowane przez misjonarzy i siostry zakonne. Tym razem są to projekty związane z pracą misjonarzy w Republice Środkowoafrykańskiej, Republice Konga, Czadu, Kamerunu,  Peru, Brazylii i Kazachstanu.  Projekty dotyczą m.in. budowy studni głębinowych, szkół i kaplic, dożywiania dzieci z ubogich rodzin, dofinansowania funkcjonowania szkoły dla głuchoniemych dzieci, funkcjonowania szkół, szpitali, świetlic parafialnych, formacji animatorów  oraz zakupu obiektu i przystosowania go do działania centrum wsparcia rodzin  z dziećmi z zespołem Downa.

          Na koniec chciałbym Was zachęcić do codziennej modlitwy w intencji misjonarzy i  dzieci z krajów misyjnych. Chociażby jedno codzienne „Zdrowaś Maryjo ”, o które prosił już w połowie XIX wieku francuski bp Forbin-Janson nadal pozostaje aktualne. To tak niewiele, a tak wiele może pomóc . Niech cały rok trwa nasza troska, by dzieci całego świata mogły poznać Pana Jezusa i by mogło im się żyć lepiej. Niech słowa Pana Jezusa „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”(Mt 25,40) będą zachętą do codziennego czynienia dobra wokół nas. Jeszcze  raz wszystkim serdecznie dziękuję za zaangażowanie i poświęcony czas, a już za niecały rok następne 14-ste kolędowanie 🙂

Wiesław Rębiasz