„Suma yatiyawi sana munapxta – Głosimy dobrą nowinę”

„Głosimy Dobrą Nowinę dla całego świata……..” tak każdy Anioł zaczynał wizytę w kolejnych domach naszej parafii. Nasza szkoła już po raz 12-sty wzięła udział w akcji kolędowania misyjnego. Tym razem pomocą objęte były projekty związane z pracą misjonarzy w Republice Środkowoafrykańskiej, Republice Konga, Czadu, Kamerunu,  Peru, Madagaskaru oraz Rwandy  i Burundi w ramach funduszu Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.  Projekty dotyczyły m.in. budowy studni głębinowych, budowy kaplic i domu katechetycznego, dożywiania dzieci z ubogich rodzin, dofinansowania opłaty za szkołę i internat dla głuchoniemych dzieci, leczenia dzieci z ciężkim niedożywieniem, funkcjonowania szpitala, świetlicy, przedszkola i szkoły podstawowej oraz formacji animatorów  .

Do  kolędy misyjnej zgłosiło się 81 uczniów  naszej szkoły, by podjąć trud kolędowania w okresie świątecznym. Tradycyjnie rozpoczęliśmy od udziału we Mszy Świętej 26.12.2018 r. o godz.11.00 na której odbyło się uroczyste rozesłanie kolędników misyjnych. Niespodzianką była obecność orkiestry, która pięknie śpiewała kolędy i pastorałki podczas Eucharystii. Następnie udaliśmy się z kolędą do naszych księży, gdzie wspólnie zaśpiewaliśmy kolędę „Dzisiaj w Betlejem”, a uczniowie Szkoły Podstawowej w Gródku, należący do naszej parafii przedstawili krótki program kolędniczy, zostawiając symboliczną pamiątkę  jako dar serca od dzieci z krajów misyjnych oraz błogosławieństwo kolędników pisząc na drzwiach plebani  słowa C+M+B 2018 tzn. Christus mansionem benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi) .

Prawdziwe wyzwanie czekało jednak na nas już następnego dnia. O godz.9.00 spotkaliśmy się w szkole, gdzie przebierając się w postacie Maryi, Józefa, Anioła, Afrykańczyka oraz Latynosa  wyruszyliśmy wraz z opiekunami w różne strony parafii Podole. Chociaż tym razem pogoda nam nie dopisała, to wszyscy z wielkim zapałem wyruszyli w ustalone rejony naszej parafii. Najszybciej ponownie przygotowała się grupa klasy VIII, która już o godz.9.10 pod opieką Pani Wiesławy Sarna wyruszyła w trasę. Gospodarze bardzo życzliwie nas przyjmowali niejednokrotnie częstując nas ciepłym posiłkiem, różnymi smakołykami, owocami, słodyczami, którymi to po zakończonej kolędzie następował sprawiedliwy podział 🙂

Miło było widzieć, pod nieobecność gospodarzy w jednym z domów wiszącą na drzwiach gwiazdkę z napisem: „ DZIĘKUJEMY ZA WASZE POŚWIĘCENIE” i pozostawioną w kopercie ofiarę….DZIĘKUJEMY!!!  Jedna z grup miała szczęście spotkać na swej drodze misjonarza…..ksiądz Andrzej Truty – werbista, pracował 13 lat na misjach w Paragwaju, a  w okresie świątecznym odwiedził swoją mamę. Najpierw ciepło nas przywitał, opowiadając o swojej posłudze w Paragwaju, by następnie grając  na akordeonie wspólnie śpiewaliśmy kolędy…..to był miło spędzony czas. DZIĘKUJEMY!!! Na pożegnanie każdy dostał czasopismo „Misjonarz”, małe podręczne kalendarze i podziękowania za to co robimy. My też dziękujemy za tak życzliwe przyjęcie!!!

Cóż jeszcze dodać…..może to, że podobno jedna z grup tak długo zasiedziała się w jednym z domów, że sąsiedzi dzwonili, czy na pewno dziś przyjdą do nich jeszcze kolędnicy…ciekawe, która to była grupa ??? 😉  Podobno też jedna z grup, które już kończy naukę w tym roku szkolnym  i jest to dla nich ostatnie kolędowanie….tak się „zawzięła”, że chce się zorganizować za rok i pójść….hmm, ciekawe czy im się to uda???

Niosąc radość z narodzenia Pana Jezusa, śpiewając kolędy oraz przedstawiając krótki program artystyczny o sytuacji naszych rówieśników z krajów misyjnych – odwiedziliśmy blisko 500 rodzin naszej parafii.  Wszyscy podkreślali życzliwość gospodarzy i ich otwarte serca na  los naszych rówieśników z krajów misyjnych . Przypomnijmy, iż 81 uczniów naszej szkoły tworzyło 15 grup kolędniczych, a z pomocą  przyszli nam również uczniowie szkoły w Gródku i Przydonicy  należący do parafii Podole tworząc  4 grupy kolędnicze.

Serdeczne podziękowania wszystkim, którzy po raz kolejny, bądź po raz pierwszy włączyli się w akcję kolędowania misyjnego – uczniom, nauczycielom, rodzicom, opiekunom grup kolędniczych, którzy nie szczędzili wolnego czasu w przygotowaniu Was do kolędowania, by potem wspólnie odwiedzać rodziny naszej parafii. Dzięki Waszemu zaangażowaniu i wielkiej wrażliwości gospodarzy na trudny los dzieci w krajach misyjnych udało się zebrać kwotę 13410 zł , która została przekazana do Wydziału Misyjnego w Tarnowie i wesprze wspomniane wcześniej projekty przygotowane przez misjonarzy i siostry zakonne.

Na koniec chciałbym Was zachęcić do codziennej modlitwy w intencji dzieci z krajów misyjnych. Chociażby jedno codzienne „Zdrowaś Maryjo ”, o które prosił już w połowie XIX wieku francuski bp Forbin-Janson nadal pozostaje aktualne. To tak niewiele, a tak wiele może pomóc . Niech cały rok trwa nasza troska, by dzieci całego świata mogły poznać Pana Jezusa i by mogło im się żyć lepiej. Niech słowa Pana Jezusa „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”(Mt 25,40) będą zachętą do codziennego czynienia dobra wokół nas.
Jeszcze  raz wszystkim serdecznie dziękuję za zaangażowanie i poświęcony czas, a już za niecały rok następne 13-ste kolędowanie 😉

Wiesław Rębiasz